تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
نویسنده: ارغوان حسامی

استلار چیست؟

 

در سال 2011 جد مک کالب و همکارانش با هدف ایجاد یک زیر ساخت مناسب برای تراکنش های مالی و برقراری ارتباط های مالی بین بانک ها و نهاد های مالی در سراسر جهان شروع به توسعه ارز  ریپل کردند. پس از مدتی از آنجا که جد مک کالب با این هدف و همکاری با  بانک ها و نهاد ها  موافق نبود گروه را ترک و شروع به کار بر روی استلار کرد. به این ترتیب می توان استلار را به عنوان یک فورک و انشعاب از ریپل دانست با اینکه شیوه کار این دو ارز تقریباً مشابه است اما دارای اهداف متفاوتی می باشند. هدف از توسعه استلار آسان کردن انتقال و پرداخت ها در بین افراد، بانک ها و موسسه های مالی است. به طوری که هر تراکنش در این شبکه کمتر از 6 ثانیه انجام شده و هزینه آن تنها 0.0001 است. 

برای انتقال پول روش های زیادی وجود دارد به طور مثال اگر شما بخواهید پولی را برای  دوستتان در کشوری دیگر  از طریق سیستم بانکی بفرستید باید ابتدا آن را تبدیل کرده و با حواله بانکی آن را برای دوستتان ارسال کنید یا اگر بخواهید برای سرعت بیشتر این کار را با ارزهای دیجیتال انجام دهید باید ابتدا پول خود را به آن ارز دیجیتال تبدیل کنید و سپس آن را انتقال دهید و دوست شما نیز برای استفاده از آن ارز باید آن را به پول رایج کشور خود تبدیل کنید اما در شبکه استلار تمام این مراحل از بین رفته و شما نیازی به تبدیل ارز خود ندارید تنها کافی است پول خود را از طریق مراکز پشتیبانی کننده استلار پول خود را منتقل کنید گیرنده تنها در ثانیه پول ارسالی شما را به صورت ارز رایج کشور خود دریافت خواهد کرد. 

ارز دیجیتال این شبکه لومن Lumens نامیده می شود که به اختصار XLM نوشته می شود که در ابتدای پروژه  100 میلیارد از آن تولید شد که به صورت خودکار و کم کم به بازار عرضه خواهد شد.

نحوه کار استلار  چگونه است؟

استلار به صورت یک پروژه اپن سورس (متن باز) و رایگان در اختیار مردم قرار گرفت. این شبکه همانند ارزهایی همچون بیت کوین دارای یک دفتر کل توزیع شده می باشد تا بتواند به صورت غیرمتمرکز و بدون وابستگی به هیچ نهاد یا مرکزی کار کند. 

هرکسی می تواند در این شبکه یک سرور راه اندازی کند، این سرورها هرچه بیشتر باشند شبکه نیز قوی تر خواهد بود .دفتر کل تمامی تراکنش ها را نگهداری و یک نسخه از هر تراکنش را بر روی این سرورها کپی می کند. که هر 2 یا 3 ثانیه این دفتر کل و سرور ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند تا همگام سازی شوند و تراکنش ها را تایید کنند (به این پروتکل اجماع کل یا توافق جمعی نیز گفنه می شود). این پروتکل اجماع کار نقطه قوت شبکه استلار نسبت به بیت کوین است. چرا که در این پروتکل برای تائید تراکنش ها نیازی به وجود ماینر ها و استخراج کنندگان شبکه بیتکوین نیست بلکه استفاده از Federated Byzantine Agreement باعث تسریع در انجام تراکنش ها شده است. همچنین نودها ( نقاط اتصالی ) که در شبکه استلار وجود دارند و با تائید این آن ها، تراکنش انجام می شود. این فرایند باعث می شود سرعت شبکه بسیار زیادتر شود به طوری که هر  ثانیه بتواند 1000 عملیات را انجام دهد.

علاوه بر این استلار فقط یک ارز دیجیتال با سرعت بالا و کارمزد پایین نیست بلکه پل هایی ارتباطی در شبکه استلار وجود دارند که به آن ها آنچر Anchors گفته می شود. آنچرها  نهاد ها و شرکت های قابل اعتمادی هستند که پول سنتی را به شبکه استلار وارد می کنند. شما برای استفاده از شبکه استلار باید ابتدا حساب خود را از طریق یکی از این مراکز شارژ کنید. این شارژ به صورت استلار وارد کیف پول شما خواهد شد. شما با این پول می توانید هر نوع ارزی را به هرکجای دنیا انتقال دهید. مثلاً اگر شما بخواهید برای دوست خود در آمریکا دلار بفرستید شما پول خود را در یکی از این مراکز تبدیل به استلار کرده و به کیف پول خود می فرستید در این لحظه شبکه استلار بهترین صرافی  (استلار دارای یک صرافی غیرمتمرکز است) را برای تبدیل پول پیدا می کند و پول را تبدیل می کند.  در انتها دوست شما پول را به صوورت دلار دریافت می کند. 

 

 

کیف پول های استلار

کیف پول های استلار برنامه هایی هستند که به کاربران اجازه دریافت و ارسال ارزهای مختلف را در شبکه استلار می دهند، کیف پول های معتبر این ارز که وب سایت اصلی آنها را تایید کرده است عبارتنداز:

کیف پول رسمی ( کیف پول دسکتاپ ) 

این یک کیف پول اپن سورس است که بر روی دسکتاپ شما ذخیره می شود بنابراین نیاز است هر چندوقت یکبار از آن بک آپ گرفته شود. شما می توانید در این کیف پول لومن را ارسال، دریافت و ذخیره کنید. این کیف پول در حال حاضر قابل اجرا بر روی سیستم عامل های مک، ویندوز و لینکوس می باشد. 

کیف پول Stargazer

این کیف پول اپن سورس با یک رابط کاربری ساده قابل اجرا بر روی سیستم عامل های مک، اندروید و ویندوز  می باشد. 

کیف پول centaurus

این کیف پول موبایل بر روی سیستم عامل های IOS و اندروید قابل اجراست و از طرف شرکت استلار امنیت آن تایید شده است.

کیف پول PapayaBot

این یک کیف  پول تلگرامی است که به صورت ربات می باشد. لومن ، بیت کوین و لایت کوین توسط این کیف پول پستیبانی می شوند. و امنیت آن نیز تامین شده است.

لجر نانو

امن ترین کیف پول استلار لجرنانو می باشد. این کیف پول علاوه بر استلار ارزهای دیگری چون ریپل، بیت کوین واتریوم را نیز پشتیبانی می کند و مخصوص کسانی است که به امنیت زیادی نیاز دارند. لجرنانو یک کیف پول سخت افزاری وچند امضایی است. و قیمت ان چیزی حدود 100  دلار است.

 

شرکت های استفاده کننده از استلار 

در سال 2016 شرکت Deloitte  برای همکاری با شبکه استلار اعلام آمادگی کرد.

در سال 2017 پس از ایجاد همکاری بین  شرکت IBM و استلار توانست توجهات زیادی را به خود جلب نماید.  در همین سال بود که  توسعه دهنده استلار (مک کالب) تایید کرد که 30 بانک برای انتقال پول از طریق استلار ثبت نام کرده اند.

همچنین سرویس پرداخت Stripe  در پلتفرم خود به جای بیت کوین از استلار  استفاده کرد.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.