تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
نویسنده: ارغوان حسامی

ایاس ( EOS ) چیست؟

EOS ( Ethereum On Stroids ) یک پلتفرم بر پایه بلاک چین است که همانند اتریوم هدف از آن توسعه نرم افزار های غیرمتمرکز یا همان Dapps می باشد. نرم افزار های غیرمتمرکز ویژگی هایی همچون ارتقاء آسان ، پشتیبانی از میلیون ها کاربر ، عدم لگ و هنگی ،استفاده رایگان  را دارا می باشند. 

اهداف بزرگی که EOS آن ها را دنبال می کند  حذف کامل هزینه تراکنش ها و توانایی انجام میلیون ها تراکنش در ثانیه است  که در حال حاضر این تعداد در بیت کوین 7 و در اتریوم 20  تراکنش در ثانیه است. هرچند شاید از نظر بسیاری از افراد رسیدن به این هدف دور از دسترس باشد اما باید بدانید که با وجود اینکه مدت زمان بسیاری از انتشار ایاس نمی گذرد اما این ارز توانسته توجه بسیاری از متخصصان فینتک را به خود جلب کند. همچنین سرمایه گذاران ایاس ایاس معتقدند که تا سال  2020 آن ها به این اهداف دست پیدا می کنند. 

تاریخچه EOS

شرکت Block.one به مدیریت براندن بلومر در ابتدا با پروژه ای معمولی که هدف از آن جذب فناوری بلاک چین در شرکت های سراسر جهان بود شروع به کار بر روی این کوین کرد. توسعه دهنده اصلی ایاس شخصی به نام دن لیمر استوی همچنین خالق استیم ایت و بیت شیرز نیز می باشد. ایاس در مرحله ICO یا همان پیش فروش توکن هایش بر روی شبکه اتریوم قرار داشت و توکن ها در کیف پول های اتریوم ذخیره می شدند با راه اندازی و عرضه EOS در ژوئن 2018 توکن های پیش فروش شده بر روی شبکه اصلی انتقال داده شده و به اجرا درآمدند. پیش فروش توکن های ایاس EOS به عنوان بزرگترین ICO تاریخ معروف است.

ویژگی های EOS

ایاس EOS ادعا می کند که ویژگی ها و مزیت های زیر را دارا می باشد: 

انعطاف پذیری: از آنجایی که شبکه ایاس از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کند در صورت برخوردن مشکل یا خراب شدن ، به سیستم اصلی لطمه ای وارد نخواهد شد. به طور مثال هنگامی که شبکه اتریوم دچار مشکل شد مجبور شدند به فورک روی بیاورند.

مقیاس پذیری: یکی دیگر از مزیت های EOS  سرعت بالای تراکنش ها در آن می باشد. در بیت کوین حداکثر تعداد تراکنش ها 7 تراکنش در ثانیه و در اتریوم 2 تراکنش می باشد اما این تعداد در EOS به میلیون ها تراکنش در ثانیه می رسد. 

قوانین ساختار یافته: در شبکه EOS قوانینی توسط کاربران تعیین می شود که برنامه نویسان و توسعه دهندگان را موظف می کنند از این قوانین در پروتکل خود استفاده کنند. 

سیستم عامل غیرمتمرکز:  غیرمتمرکز بودن از ویژگی های تمامی ارزهای دیجیتال می باشد. 

عدم پرداخت هزینه: یکی از عواملی که باعث محبوبیت این ارز شده است نپرداختن هزینه برای تراکنش ها می باشد. در این ارز برخلاف بسیاری از ارزهای دیگر همچون اتریوم و... نیازی به پرداخت هزنه وجود ندارد.

پردازش موازی: این ویژگی باعث افزایش سرعت تراکنش ها و اجرای برنامه های نرم افزاری می شود. درEOS با استفاده از مقیاس پذیری افقی (افزایش ظرفیت و قدرت پردازش) ، قابلیت همکاری (تبادل و استفاده از اطلاعات در سیستم های کامپیوتری) و ارتباط نا همزمان ، این افزایش سرعت امکان پذیر می شود.  

 

 

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.