تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۱۰
نویسنده: ارغوان حسامی

ریپل چیست؟

ریپل چیست؟

ریپل یک تکنولوژی متشکل از یک شبکه برای تسهیل در فرایند تراکنش های مالی و همچنین یک نوع ارز رمزنگاری شده با نام اختصاری XRP ، همچون بیت کوین و اتریوم است که از نظر ارزش و حجم معاملاتی در رتبه سوم قرار دارد. ریپل، یک ارز دیجیتالی واسطه بین سایر ارزهاست. این بدین معنی است که ریپل نقش یک واسطه یا درگاه (Gateway) را برای مبادلات و معامله ارزها ایفا می کند.

هدف از خلق ریپل آزاد شدن از بند شبکه های مالی سنتی بود چرا که بانک ها و کارت های اعتباری و دیگر روش های پرداختی هم کارمزد بالایی دریافت کرده و زمان انجام تراکنش آن ها به نسبت طولانی تر می باشد. نقل و انتقال پول در حال حاضر در اکثر بانک ها و موسسات توسط سوئیفت انجام می شود که هر تراکنش بین المللی آن بین 3 تا 5 روز طول می کشد. هزینه این تراکنش ها بالا و برای انجام هر تراکنش بین دو بانک چند بانک واسط دیگر نیز درگیر می شوند.  

تاریخچه ریپل

ایده اولیه ریپل در سال 2004 توسط شخصی به نام رایان فوجر که دارای یک صرافی آنلاین در ونکوور بود مطرح شد . هدف او ایجاد یک سیستم مالی غیرمتمرکز بود. یکسال بعد فوجر موفق شد اولین ورژن این سیستم را با نام Ripplepay به عنوان سیستمی برای انتقال مبالغ درشت بین بانکی اجرا کند. 

در سال 2012 فوجر رهبری این پروژه را به Chris Larsen و Jed McCaleb سپرد. جد مکالب و کریس لارین که قبل از آن در صدد ایجاد ارزی بودند تا به جای استخراج  با پذیرش ارزشمند شود، پس از این شرکت جدیدی به نام OpenCoin  تاسیس کردند که پس از یک سال چیزی حدود 2.5 میلیون دلار ارز سرمایه جذب کرد. پس از مدتی این شرکت نام خود را به  Ripple Lab تغییر می دهد.

 در سال 2014  ریپل با پشت سر گذاشتن لایت کوین تبدیل به دومین ارز دیجیتال در بازار ارزها شد . در همین سال بانک آلمانی Fidor ریپل را به عنوان یک سیستم پرداخت بین المللی پذیرفت. این اقدام باعث افزایش 200 درصدی قیمت ریپل شد. 

در سال 2015 ریپل از Santander ( غول بانکداری جهان) چهار میلیون دلار سرمایه جذب کرد و در همین سال هفتصد هزار دلار غرامت از دولت ایالات متحده برای نقض قوانین بانکی دریافت کرد و بسیاری از بانک های دیگر نیز ریپل را پذیرفتند.

در سال 2016 در نیویورک به عنوان یک ارز دیجیتالی مجوز رسمی دریافت کرد و همچنین در این سال ریپل جزء 5 شرکت جنجالی از نظر مالی قرار گرفت.

در سال 2017 ریپل به اوج خود رسید این شرکت بیش از 55 میلیون دلار از شرکت ها و بانک هایی که آن را پذیرفته بودند سرمایه جذب کرد و ارزش کل بازار آن از ده میلیارد دلار نیز گذشت. 

تفاوت های بین ریپل و بیت کوین

اصلی ترین تفاوت بین ریپل و بیت کوین در این است که بیت کوین بر مبنای بلاکچین است در صورت که ریچل بر مبنای بلاک چین نیوده و تنها یک شرکت متمرکز می باشد. همچنین بر خلاف بیت کوین و ارزهایی که مبتنی بر سیستم POW  یا POS هستند ریپل بر مبنای یک دیتابیس عمومی قرار دارد.

از دیگر تفاوت های اصلی آنها هدف از خلق آنهاست. چرا که هدف از خلق بیت کوین راحت تر شدن تبدیل شدن به یک روش پرداخت روزمره و ارزی رسمی و جهانی است اما در مورد ریپل هدف ، ارتباط سریع و کم هزینه ی بین بانکی و شبکه ای برای پرداخت و ارتباط بین بانک ها و موسسات و شرکت های مالی در سراسر جهان بوده است. از همین رو ریپل در بین بانک ها و موسسات مالی بسیار محبوب و پرطرفدار است. 

سرعت و کارمزد تراکنش ها در بیت کوین و ریپل بسیار متفاوت است چرا که در هر ثانیه با ریپل می توان حدود 1500 تراکنش را انجام داد در صورتی که در بیت کوین در هر ثانیه فقط تا 7 تراکنش امکان پذیر می باشد. 

 

 

 

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.