تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
نویسنده: ارغوان حسامی

لایت کوین (Litecoin) چیست؟

لایت کوین یا به اختصار LTC  یک شبکه نظیر به نظیر مبتنی بر بلاک چین و یک پروژه اپن سورس یا منبع باز است. این ارز از بیت کوین الهام گرفته شده است به همین خاطر از لحاظ فنی به آن شباهت بسیاری دارد. علت محبوبیت و پرطرفدار بودن آن نیز حمایت زیاد و امنیت شبکه آن می باشد. از لایت کوین به عنوان نقره نوین یاد می شود این در حالی است که طلای نوین همان بیت کوین است. 

خالق لایت کوین فردی است به نام چارلز لی، که کارمند سابق گوگل و بایننس بوده است. این ارز در 7 اکتبر سال 2011 در گیت هاب توسط چارلز لی معرفی شد. 

مانند بسیاری از ارزهای دیگر افزایش قیمت لایت کوین رابطه مستقیمی با کاربرد و پذیرش آن دارد. همااند بیت کوین این ارز نیز از قیمت یک سنت شروع به کار کرد و تا سال 2014 با قیمت خوبی کار می کرد ، سپس از سال 2014 به مدت 3 سال در قیمتی بین 2 تا 4 دلار باقی ماند، تا این که در سال 2017 به اوج خود رسید با قیمتی حدود 320 دلار بالاترین قیمت خود را تجربه کرد. پس از این رشد بسیار خوب به مرور لایت کوین افت کرده تا اینکه امروز در تاریخ اول آبان 1397 قیمتی معادل 52 دلار دارد. 

استخراج لایت کوین

از مزیت های استخراج لایت کوین زیاد بودن حداکثر تولید کوین ها ، کم بودن زمان ساخت زنجیره و استفاده از الگوریتم اسکریپت برای استخراج است. برای استخراج لایت کوین از دستگاه های ASIC ،کارت گرافیک و CPU  استفاده می شود. هرچند که استفاده از دستگاه های ASIC مقرون به صرفه تر است اما شما می توانید از کارت گرافیک نیز برای استخراج استفاده نمایید.

اگر شما از یک کارت گرافیک قدرتمند برای استخراج استفاده می کنید نیاز به یک CPU و RAM ، مادر برد خاص ، یک پاور مخصوص و یک شاسی برای گذاشتن قطعات روی آن دارید. 

در مرحله بعد شما باید نرم افزار ها و سیستم عامل های مربوط به استخراج را نصب کرده و پس از ان در استخر استخراج ثبت نام کنید.

تفاوت های بین لایت کوین و بیت کوین

تفاوت های بین لایت کوین و بیت کوین مربوط به سرعت انجام تراکنش ، تعداد کوین های لایت کوین (محدودیت کوین ها ) ، ظرفیت بازار ، امنیت لایت کوین ، تفاوت در استخراج و الگوریتم هش کردن می باشد. 

 

سرعت تراکنش

لایت کوین با تولید سریعتر یک بلاک در زنجیره خود باعث ایجاد یک نقل و انتقال سریعتر می شود. از طرفی تولید سریع بلاک خطر حملات را کاهش می دهد. 

به طور مثال اگر بازرگانی برای انجام یک تراکنش در بیت کوین 10 دقیقه وقت می گذارد این زمان در لایت کوین 2.5 دقیقه می باشد. 

محدودیت کوین ها 

یکی دیگر از خاصیت های ارزهای پایه تولید تعداد محدود آن هاست. سقف لایت کوین های قابل استخراج و بیت کوین ها مشخص و این تعداد در بیت کوین ها 21 میلیون و در لایت کوین ها 84 میلیون ، یعنی چیزی در حدود 4 برابر می باشد.

ظرفیت بازار

بیت کوین در زمان نگارش این مطلب بیشترین حجم بازار را در دست دارد و لایت کوین در رده  هفتم قرار گرفته است. 

امنیت

امنیت بیت کوین و لایت کوین با فرایند اثبات کار ( استخراج ) و رمزنگاری بوجود آمده است. 

یکی از مهمترین تفاوت های بیت کوین و لایت کوین درمیزان امنیت آنهاست. میزان امنیت لایت کوین نسبت به بیت کوین به دلیل استفاده از تکنیک ها و فنون خاص در رمزنگاری بسیار بیشتر و هک کردن آن امر پرهزینه تر و دشوارتر است.

تفاوت در استخراج

الگوریتم کاری بیت کوین و لایت کوین متفاوت است. لایت کوین از الگوریتم رمزی که به آن s-crypt گفته می شود استفاده می کند در حالی که بیت کوین از الگوریتم هشینگ SHA-256 استفاده می کند. 

روش استخراج نیز در این دو متفاوت بوده همان طور که گفته شد در لایت کوین برای استخراج از کارت گرافیک و دستگاه های  ASIC استفاده می شود و در بیت کوین برای استخراج از استخراج کننده های ASIC استفاده می شود. 

 

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.