تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
نویسنده: ارغوان حسامی

ویژگی های ارز دیجیتال ملی ایران اعلام شد

بر اساس اظهارات مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک ،آقای ابوطالب نجفی،  ارز دیجیتال ملی ایران در دو فاز اجرا خواهد شد در فاز اول برای پرداخت های بین بانکی و به عنوان توکن عرضه خواهد شد و در فاز دوم برای تبادلات و پرداخت های بین افراد خواهد بود. بانک ها به عنوان دفتر کل و وظیفه تائید تراکنش ها را بر عهده خواهند داشت. این ارز بر اساس بلاک چین خصوصی توسعه پیدا کرده است و قابل استخراج نیست. پشتوانه این ارز ریال بوده و به میزانی که بانک ملی بخواهد می تواند صادر نماید. 

بر اساس این توضیحات برای خرید این ارز دیجیتال نیاز به پرداخت ریالی و ثبت نام (همانند افتتاح حساب) در موسسات مالی و بانک های دولتی بوده و صاحبان این ارز برای خرید و فروش باید مالیات پرداخت نمایند. 

متمرکز بودن ارز دیجیتال ملی

هرچند که ارزهای دیجیتال رایج به صورت غیر متمرکز ارائه شده اند،  اما از آنجا که ارز دیجیتال ملی ما بر اساس بلاک چین خصوصی است مدیریت آن به صورت متمرکز و وابسته به یک قدرت مطلق ارائه شده است. به این معنی که بر خلاف تمامی ارز های دیجیتال که فعالیت های خرید و فروش ، ارائه کردن کیف پول ، تایید کردن تراکنش ها  بر عهده کاربران است در ارز دیجیتال ملی این فعالیت ها تحت نظر بانک ملی صورت خواهد گرفت. از طرفی ویژگی غیر متمرکز بودن در ارزهای دیجیتال رایج باعث شده تراکنش ها توسط دیگر کاربران مورد تائید قرار گرفته و درآمد زا باشد و به عبارتی قابلیت ارزکاوی خواهد داشت اما در ارز ملی این  قابلیت وجود نخواهد داشت. 

حاکمیتی بودن ارز دیجیتال ملی

شاید یکی از دلایل مهم روی آوری مردم به ارز دیجیتال خاصیت غیر حاکمیتی آن باشد. خاصیتی که باعث می شود تراکنش های شما توسط هیچ نهاد یا موسسه ای قابل پیگیری نباشد یا اینکه برای گرفتن تسهیلات نیازی به تائید گرفتن از هیچ نهاد یا موسسه یا قدرتی وجود نداشته باشد. این غیر حاکمیتی بودن به معنی عدم تغییر و اداره این شبکه به دست قدرت یا نهاد خاصی است.

ایجاد صندوق های خانگی در طی سال های گذشته نشان  دهنده عدم تمایل مردم نسبت به گرفتن تسهیلات از موسسات مالی می باشد. حال ایجاد این ارز دیجیتال ملی با حاکمیت بانک ملی موج بیشتری از بدبینی را در بین مردم را خواهد انداخت. 

ارزش وابسته به ریال

در ارزهای همچون بیت کوین و اتریوم و دیگر ارزهای رایج، ارزش ارزها بر اساس حجم تراکنش ، میزان عرضه و تقاضا ، میزان محبوبیت ارز و تعهد کاربران آن خواهد بود اما در ارز دیجیتال ملی ارزش ارز بر اساس ریال خواهد بود که با بالا و پایین رفتن آن ارزش این ارز نیز جابه جا خواهد شد.

ارز دیجیتال ملی تنها قابل استفاده در ایران

از دیگر ویژگی های ارز دیجیتال ملی این است که تنها در ایران قابلیت خرید و فروش را دارد. اما سایر ارزهای رایج را در سراسر جهان می توان  خرید و فروش کرد. 

هرچند این ارز با کاستی های زیادی همراه خواهد بود اما می توان حرکت نظام بانکداری ایران به سمت  بلاک چین را از مزیت های ایجاد این ارز دانست. همچنین عرضه ارز دیجیتال ملی باعث کاهش استفاده از پول کاغذی و مدیریت نقدینگی خواهد شد. 

 

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.